wtorek, 6 września 2016

"MARA DYER. TAJEMNICA" MICHAELLE HODKIN [RECENZJA]

TYTUŁ: TAJEMNICA 
SERIA: MARA DYER 
AUTOR: MICHAELLE HODKIN 
WYDAWNICTWO: YA!
MOJA OCENA: 6/10 


Tajemnica, czyli pierwszy tom cyklu pod tytułem Mara Dyer przedstawia nam historię bohaterki, na cześć której zatytułowano serię. Jest to powieść dla młodzieży, podsycana mrocznym, paranormalnym klimatem owianym tajemnicą. Pierwsza część serii pokazuje czytelnikom swoje wydarzenia z punktu widzenia Mary, toteż właśnie ona jest narratorką utworu. Mimo swojej niejasnej fabuły, seria zbiera coraz to większe rzesze fanów, dlatego też, z czystej ciekawości, zabrałam się do zgłębiania tej osobliwej trylogii. 


Cykl ukazuje życie młodej dziewczyny dotkniętej tragiczną śmiercią swoich znajomych. Tytułowa bohaterka budzi się w szpitalu nie pamiętając nic z tamtej feralnej nocy. Mimo jej chęci, policja nie może nic wskórać w związku ze śledztwem, gdyż jedynym światkiem całego zdarzenia jest właśnie Mara Dyer. 
Rodzina dziewczyny podejmuje decyzje o przeprowadzce, aby rozpocząć nowe, lepsze życie. To właśnie w nowej szkole Mara poznaje chłopaka, z którym nie powinna się zadawać. Jakby tego było mało, rzeczywistość miesza jej się z wyimaginowanymi obrazami, które podsuwa jej mózg. 
Czy dziewczyna znajdzie odpowiedź na swoje liczne pytania? Czy w końcu dowie się kim tak naprawdę jest? 

Tajemnica wprowadza nas w wykreowaną przez autorkę rzeczywistość. Umiarkowanie szybka akcja popycha do przodu kolejne wydarzenia, zatrzymując się co pewien czas na dłuższą chwilę. Bohaterowie nie różnią się, niestety, od typowych postaci w powieściach dla młodzieży. Mamy tutaj do czynienia z, owszem, specyficzną główną bohaterką, jednak nie można o niej powiedzieć "oryginalna". Mam wrażenie, że autorka skupiła całą swoją uwagę na wykreowaniu Mary i pozostałym bohaterom poświęciła znacznie mniej pracy. Dla przykładu, Noah zanikał w cieniu panny Dyer, będąc niemal przezroczysty. Brakuje mu wyrazistej osobowości, przez co ciężko jest mi odtworzyć go w swojej pamięci, mimo że od przeczytania książki nie minęło wiele czasu. Jak już powiedziałam, nie licząc Mary, mamy do czynienia z przezroczystymi postaciami, które po odłożeniu lektury pozostają obojętne czytelnikowi.

Uważam, że Tajemnica nie jest wybitną powieścią i, mimo że ciekawa, nie zapadła mi na długo w pamięci. Proces czytania okazał się, o dziwo, przyjemny, ale nic nie wnoszący do naszego życia. Z całą pewnością zmieniłabym kilka pomysłów pani Hodkin oraz postarała się nie wpędzać czytelnika w stan otępienia. 
Powieść nie była zła, jednak brak jakiegokolwiek przekazu i ulotna fabuła przesądziły o mojej ocenie. Myślę, że pomimo to, sięgnę po kolejne tomy. 

Mara Dyer. Tajemnica to powieść przeznaczona dla starszych czytelników, którzy osiągnęli już wiek piętnastu lat. Na pewno nie jest to dobra powieść dla młodszych osób, z powodu drastycznych obrazów oraz zagubienia, w jakie można popaść w trakcie lektury. 
Do przeczytania tej książki zachęcam każdego wielbiciela mrocznych książek dla młodzieży oraz romansów paranormalnych. Znajdziecie tutaj coś dla siebie! 


POTRZEBNE LINKI


1 komentarz:

  1. Miło się ją czyta, ale jakiś super fajerwerków to nie ma xd

    Pozdrawiam
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń