środa, 21 września 2016

"CHŁOPAK NIKT" ALLEN ZADOFF [RECENZJA]

Znalezione obrazy dla zapytania chłopak nikt
TYTUŁ: CHŁOPAK NIKT
AUTOR: ALLEN ZADOFF
WYDAWNICTWO: FEERIA JOUNG 
TŁUMACZENIE: ŁUKASZ PRASKI 
MOJA OCENA: 9/10

Lubię sięgać po powieści dla młodzieży i robię to praktycznie cały czas. Nie uszło mojej uwadze, że bardzo często w świecie książek rządzi zasada: JEST O NIEJ GŁOŚNO = JEST DOBRA. Chyba nie zaskoczę Was mówiąc, że nie jest to do końca prawda. Nie każda wypromowana książka jest dobra, czasami nawet daleko jej do przeciętności. Tym razem jednak mamy odwrotną sytuację, gdyż Chłopak nikt, o którym nikt nie słyszał, podbił moje serce i okazał się więcej niż dobry. 


Nie ma imienia. Został stworzony dla misji i to właśnie ona jest jego życiem. Nie zawaha się, nie ugnie. Kiedy ma przed sobą cel, jest w stanie zrobić wszystko, by go osiągnąć. 

Być może brzmi to jak wstęp do typowej książki dla młodzieży, której autor pragnie wpasować się w trendy ustanawiane przez wybitne nazwiska, a do tego wzbudzić dreszczyk emocji. Rozczaruję Was, nie jest to kolejna nudna, pozbawiona oryginalności powieść, a coś nowego i nieprzewidywalnego. Allen Zadoff bardzo dobrze rozplanował całą akcję, która tworzy płynne fale pchające nas w stronę kolejnych wydarzeń. Całą fabułę opisuje nam główny bohater, a to co dzieje się w jego głowie jest równie realistyczne co przerażające. Chłopak łamie wszelkie stereotypy odnoszące się do nastolatków w młodzieżówkach i być może dlatego powieść z jego udziałem nie stała się rozchwytywanym bestsellerem. 


Nie mogę nie pochwalić autora za wyśmienite wytłumaczenie czytelnikowi wszelkich nowinek technologicznych, które zastosował w książce. Nawet osoby równie niewtajemniczone w czarną magię, którą jest informatyka, spokojnie zrozumieją każdą z zastosowanych przez autora taktyk. Spodziewałam się, że czytanie o technologii będzie dla mnie nudne i męczące, ale miło mi, że okazało się inaczej. 


Chłopak nikt to bardzo dobrze napisana książka, pokazująca zdeformowany świat młodej osoby, która nie do końca świadomie popełnia kolejne przestępstwa. Intrygująca, zaskakująca i wciągająca. To właśnie ta książka! Jeżeli chcesz poznać niesamowitą fabułę pełną zagadek i kłamstw - ta powieść jest dla Ciebie! 

1 komentarz:

  1. Ta książka to fenomen! Niby pełny schematów, ale mimo tego szalenie oryginalny :)
    Świetny blog :)

    http://oddychajaca-ksiazkami.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń