sobota, 9 stycznia 2016

"KLEJNOT" AMY EWING [RECENZJA]

AUTOR: AMY EWING 

TYTUŁ: KLEJNOT 
WYDAWNICTWO: JAGUAR 
TŁUMACZENIE: IWONA WASILEWSKA 
MOJA OCENA: 8/10 Jak wygląda świat, w którym traktuje się ludzi jak przedmioty? Świat, w którym nie ma wolności? Tak przedstawia się życie nastoletniej Violet Lasting, wychowywanej na surogatkę. Czy Klejnot, który jest częścią miasta ociekającą bogactwa, okaże się bezpieczny? Czy Violet odnajdzie swoje miejsce w świecie intryg i zakłamań? Kim jest mężczyzna dla którego dziewczyna będzie w stanie zaryzykować życie? Violet Lasting to nastolatka wywodząca się z najbiedniejszego kręgu miasta - Bagna. Ostatnie kilka lat spędziła w Magazynie, gdzie uczono ją dobrych manier oraz panowania nad Aguriami, czyli mocami posiadanymi przez surogatki. Po trafieniu do pałacu dziewczyna odkrywa brutalną rzeczywistość, w której się znalazła. Mimo wielu szokujących zdarzeń, nie przestaje być sobą.  

Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z cichą, spokojną osobą, jednak Violet ma silny charakter oraz posiada swoje życiowe wartości. Jej odważne kroki potrafią zaskoczyć jak i wzruszyć czytelnika. Violet ma w sobie coś, dzięki czemu między nią, a odbiorcą rodzi się niewidoczna więź. Mimo lekkiej naiwności, dziewczyna jest cudowną postacią. 

Na początku książki było mi ciężko zrozumieć o co chodzi. Pojawiało się zbyt wiele nowych nazw, które zostały wytłumaczone dużo później. Spowodowało to dezorientację, przez co pierwsze rozdziały czytało mi się dość ciężko. 

Intrygi i kłamstwa, oraz ciągła niepewność o los Violet, nadają książce wyjątkowego uroku. Klejnot okazał się dużym zaskoczeniem. Byłam pewna, że nikt nawet w części nie jest w stanie dorównać Kierze Kass, autorce bestsellerowych Rywalek, jednak Amy Ewing pokazała klasę! 

Sposób w jaki został napisana książka, sprawia, że pochłania się ją w mgnieniu oka, a wrażenia zostają długo po jej zakończeniu. 

Ze zniecierpliwieniem czekam na drugi tom! 

1 komentarz:

  1. Mam nadzieję sięgnąć po tę serię, gdy znajdę pieniądze na nią i czas:) świetna recenzja:)
    http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń